Sukces naszego przedsiębiorstwa zawdzięczamy przede wszystkim naszym pracownikom oraz ich indywidualnym osiągnięciom. Stale poszukujemy osób, które przeknonują swoim talentem oraz pasją do wykonywanej pracy. Kluczowym miernikiem sukcesu jest chęć osiągnięcia postępu, zwłaszcza w pracy w teamie. Aspekt socjalny (50%) odgrywa w naszym przedsiębiorstwie równie dużą rolę jak doświadczenie zawodowe (50%). Przekładając powyższe na nasze procesy rekrutacyjne oznacza to przede wszystkim, że kandydat, który w stu procentach odpowiada naszym wymaganiom pod względem doświadczenia oraz wykształcenia, jednak nie będzie pasował pod względem socjalnym do naszego teamu, nie otrzyma szansy rozwoju w naszym przedsiębiorstwie. Osobiści bardzo skrupulatnie weryfikuję podczas rozmów rekrutacyjnych, czy dany kandydat będzie odpowiedni do danego teamu. Dodatkowo zostaje u nas przeprowadzany test kwalifikacyjny przez leadera teamu, czyli bezpośredniego przełożonego nowego pracownika. Odpowiedzialność za wybór odpowiedniego kandydata przekładam tym samym na poszczególne działy, gdyż w końcowym efekcie to tam nowy pracownik będzie codziennie sprawował swoje obowiązki.
Problem brakujących specjalistów nurtuje wiele przedsiębiorstw, jakie czynności podejmuje firma Soloplan aby znaleźć wykwalifikowanych pracowników?
Myślę, że problem brakujących specjalistów nurtuje w dzisiejszych czasach każdego dyrektora zarządzającego. Niezbędne jest spore doświadczenie w rekrutacji, aby dostrzec odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje śledząc aplikacje. Wpływające do naszego przedsiębiorstwa aplikacje zostają przez nas intensywnie analizowane, nie tylko pod kątem aplikacji na dane stanowisko, ale również w kontekście generalnego zatrudnienia w naszym przedsiębiorstwie. Oznacza to, kwalifikacje osoby aplikującej na stanowisko programisty mogą znacznie lepiej pasować do działu zarządzania jakością, do działu serwisu, czy też do działu zarządzania projektami. W tym kontekście przedstawiamy kandydatom podczas procesu rekrutacyjnego na czym dokładnie polega praca w innych działach oraz omawiamy alternatywy zatrudnienia wspólnie z kandydatem.
Aplikacja kandydata przekonała, pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy został poczyniony – jak zatem przebiega rozmowa rekrutacyjna w Soloplanie?
Zakładamy, że rozmowa rekrutacyjna to nie wywiad z kandydatem. Zależy nam na prowadzeniu aktywnego dialogu, w którym obie strony otrzymają szansę wzajemnego poznania się. Zwykle rozpoczynamy od wspólnej analizy życiorysu. Staramy się przy tym, aby rozmowa była jak najprzyjemniejsza, tak aby sytuacja była dla kandydata jak najmniej stresująca. Wiem, że kandydaci często ulegają stresowi w takich sytuacjach, zawsze zatem staram się aby kandydat znalazł się w możliwie komfortowej sytuacji. Moja rada: Nie korzystać z poradników przeznaczonym rozmową rekrutacyjnym! Lektura takich dzieł nie przynosi porządanego efektu. Bezskuteczne jest uczenie się na pamięć odpowiedzi na pytania rekrutera, gdyż dla nas jako przedsiębiorstwa ważna jest osoba. Chcemy się dowiedzieć, kim jest człowiek, który zasiadł z nami w sali konferencyjnej. Po szczegółowej analizie życiorysu kandydat otrzymuje od nas krótki test z przyszłej dziedziny pracy, trwający 15-30 min. Następnie odbywa się wspólna analiza wyników. Podczas całej rozmowy rekrutacyjnej kandydat również otrzymuje możliwość zapoznania się z zadaniami w nowym miejscu pracy oraz zadawania pytań odnośnie pracy w naszym przedsiębiorstwie. Pytania do rekruterów są stale mile widziane. Zakończeniem wspólnego spotkania jest ustalenie następnych kroków rekrutacyjnych.
Niepunktualność, brak przygotowania do rozmowy, niejasne oczekiwania w związku z nowym miejscem pracy – jakie kryteria minimalizują szane na przyjęcie?
Jednym z kryterów kategorii „No Go“ to niekompletna bądź błedna aplikacja kandydata. Nie warto upiększać aplikacji poprzez podawanie niepoprawnych okresów zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach, gdyż już podczas analizy życiorysu powstają sytuacje, w których kandydat nie potrafi wytłumaczyć pewnych aspektów. Uczciwość oraz szczerość kandydata są dla mnie kluczowe. Nawet jeśli kandydat już bardzo często zmieniał miejsce zatrudnienia, nie wyklucza go to automatycznie z procesu rekrutacyjnego w momencie gdy jego wytłumaczenia są wiarygodne. Jeśli natomiast wypowiedzi kandydata są niespójne – nie wróży to dobrej współpracy na przyszłość.
Czego oczekuje Pan poza tym od swoich nowych pracowników?
Już podczas rozmów rekrutaczjnych dokładnie tłumaczę, czego oczekuję od kandydata oraz czego może od nas oczekiwać kandydat. Nie oczekuję od nowego pracownika, aby codziennie przychodził do pracy z szerokim uśmiechem, jednak zasadniczą tendencją powinno być zadowolenie z powierzonego zadania. W końcu poszukujemy kandydatów, którzy dzielą naszą pasję w obszarze działania. Jeśli nie wynosimy zadowolenia ze swojej pracy, staniemy się niezadowoleni, przestaniemy dobrze sprawować swoje obowiązki, co odzwierciedla się w sposobie pracy całego teamu. Każdy kandydat otrzymuje od nas już podczas procesu rekrutacyjnego możliwość zapoznania się z naszym przedsiębiorstwem oraz przyszłymi kolegami w pracy.
Czy może nam Pan naświetić kwestię wynagrodzenia w firmie Soloplan?
Wysokość przyszłego wynagrodzenia ustalana jest indywidualnie z każdym kandydatem. Decydujące w kwestii wysokości wynagrodzenia jest doświadczenie zawodowe, wyształcenie oraz zakres odpowiedzialności. Z tych kryteriów tworzymy docelowe wynagordzenie roczne. Rozpoczynając 25 lat temu swoją przygodę z Soloplanem, nie byłem w stanie ze względów finansowych płacić wysokich wynagrodzeń. W międzyczasie staliśmy się międzynarodowym przedsiębiorstwem, w związku z czym i w tej kwestii nastąpiły u nas zmiany.
Jak przebiega rozpoczęcie pracy w Soloplanie?
Przyjemna i sprawa integracja nowych pracowników w struktury firmy, to jedno z naszych najważniejszych założeń. Nasz dział HR wita każdego nowego pracownika drobnym upominkiem na uprzednio idealnie przygotowanym stanowisku pracy. W pierwszych dniach pracy organizujemy dzień zapoznawczy, podczas którego nowemu pracownikowi zostaje przedstawione nasze przedsiębiorstwo oraz wszyscy pracownicy. Dodatkowo pracownicy zostają zapoznani z naszymi strukturami oraz produktami. Przy wspólnym obiedzie nowi pracownicy otrzymują dodatkowo możliwość wymiany doświadczeń oraz pierwszych wrażeń. Następnie nowi pracownicy przekazywani są do swoich opiekunów, którzy stale wspierają we wszystkich kwestiach.
Jakie kroki są niezbędne, aby stać się częścią międzynarodowego teamu Soloplan?
To proste. Wystarczy dostarczyć komplet dokumentów aplikacyjnych na adres topjobs@soloplan.pl, bądź bezpośrednio skontaktować się z naszą centralą w celu uzyskania dodatkowych informacji pod numerem +48 32 784 02 80.