Rozmowa ze Steffenem: Od początkującego programisty do lidera zespołu programistycznego

Witaj Steffen. Pracujesz w Soloplan od 11 lat, jak wygląda Twoja kariera i w jakim dziale ostatecznie się znalazłeś?

Kiedy rozpoczynałem pracę w Soloplan byłem jeszcze studentem, robiłem licencjat z informatyki biznesowej w Kempten. W Soloplan napisałem pracę licencjacką oraz spędziłem jeden semestr praktyki zawodowej. Podczas moich późniejszych studiów magisterskich (informatyka i zarządzanie informacją) w Augsburgu kontynuowałem pracę zdalnie w niepełnym wymiarze godzin, a wszystkie moje przerwy semestralne spędzałem w firmie Soloplan. Po ukończeniu studiów magisterskich dołączyłem do Soloplan na pełen etat w 2017 roku, wtedy jako programista w dziale rozwoju oprogramowania.

Czyli na początku byłeś studentem. Jak wtedy trafiłeś do Soloplan?

W programie studiów licencjackich pojawiła się inicjatywa uczelni w Kempten pod nazwą „Studia z dogłębną praktyką”, a Soloplan był jedną z uczestniczących firm z Kempten. Ku mojej radości proces aplikacyjny, od rozmowy kwalifikacyjnej do akceptacji, zakończył się w ciągu tygodnia.

Jak dziś wygląda Twój dzień pracy?

W ciągu ostatnich lat pracowałem jako programista w głównym obszarze CarLo, praktycznie w samym sercu oprogramowania. Zajmuję się obszarem dyspozycji w CarLo i od listopada 2020 roku jestem kierownikiem zespołu 7 programistów. W efekcie praktycznie nie wykonuję już klasycznej pracy programistycznej. Odsetek mojego czasu pracy, w którym sam piszę kod źródłowy, gwałtownie spadł w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Myślę, że to tylko 1/5 mojego czasu pracy. Od czasu kiedy przyjąłem obowiązki kierownika zespołu, moja codzienna praca koncentruje się w zasadzie wokół dużej liczby zadań organizacyjnych, takich jak: kontrolowanie członków zespołu, planowanie zadań i czasu, a także organizowanie czy udział w różnych spotkaniach.

Dlaczego trafiłeś do tego działu i co ci się w nim najbardziej podoba?

Programowanie traktuję nie tylko jako moją pracę, bo jest to też moje hobby. W tamym czasie złożyłem podanie jako student pierwszego roku, ponieważ nie miałem możliwości żeby w ogóle zacząć programować jeszcze przed studiami. Robiłem to tylko w wolnym czasie, prywatnie jako hobby. Od zawsze miałem zacięcie do komputerów i nowych technologii, które pogłębiłem jeszcze bardziej w firmie Soloplan. W mojej pracy szczególnie podoba mi się relacja z zastosowaniem praktycznym, ponieważ dużo lepiej widać tu różne zależności niż na studiach – w Soloplan wiele się nauczyłem w tej dziedzinie.
W zarządzaniu zespołem lubię kontakt z podległymi pracownikami i kolegami z innych działów oraz obserwować czy też wspierać ich rozwój zawodowy. W samym tworzeniu oprogramowania najbardziej kręci mnie to, że technologia ciągle się zmienia i tym samym jesteś zmuszony ciągle się rozwijać i dotrzymywać kroku. To sprawia, że ta praca jest bardzo zróżnicowana.

Jak opisałbyś atmosferę pracy w Soloplan?

Atmosfera jest tylko pozytywna, a wzajemne relacje wszystkich kolegów są bardzo przyjazne. Mamy pięć różnych zespołów w dziale rozwoju oprogramowania i w tych zespołach wszyscy bardzo dobrze się dogadują i pomagają sobie nawzajem. Mogą oczywiście wystąpić pewne tarcia na poziomie merytorycznym między tymi zespołami, ale na szczęście jest to wyjątek od reguły.

Jak rozwijałeś się w Soloplan – zawodowo i osobiście?

Zawodowo rozwinąłem się z niedouczonego studenta w profesjonalnego lidera zespołu. Moje pierwsze narzędzie, które napisałem, jest nadal w użyciu – nawet jeśli z perspektywy czasu oczywiście zrobiłbym kilka rzeczy inaczej. Znaczenie pracy i samego zawodu w życiu osobistym również stało się dużo ważniejsze, bo pojawiło się wiele nowych możliwości. Na początku mieszkałem jeszcze z rodzicami, teraz mieszkam w osobnym domu z moją partnerką. Nawet teraz na moim pierwszym stanowisku kierowniczym wciąż dużo się uczę. Dzięki Soloplan biorę obecnie udział w półrocznym szkoleniu z zakresu kierowania ludźmi.

Czym musi się charakteryzować dany kandydat, aby odnieść sukces w Twojej dziedzinie?

Z mojego punktu widzenia najważniejsza jest sumienna i skrupulatna praca. Ponadto nieustanna chęć uczenia się nowych rzeczy i ciągłego rozwoju, motywacja, pasja do technologii i pracy zespołowej. Bardzo przydatna jest umiejętność wyrażania krytyki, ponieważ Review i Feedback są częścią naszej codziennej pracy. Znajomość technologii .NET jest dobrym początkiem na potrzeby rozwoju kwalifikacji zawodowych.

Jak myślisz, co zmieni się w Twoim miejscu pracy i obszarze odpowiedzialności w przyszłości?

Zasadniczo technologia stale się rozwija. Z CarLo® również jesteśmy w krótko- i średnioterminowej fazie przejściowej do nowej platformy .NET firmy Microsoft. Ponadto utrzymuje się trend w kierunku rozwiązań chmurowych, ponieważ oznaczają one niewielki wysiłek administracyjny, zwłaszcza dla małych firm. Dlatego uważam, że w przeciwieństwie do obecnego modelu użytkowania on-premise (zasoby/serwery w domu klienta) większy nacisk będzie na serwery wirtualne i rozwiązania hostingowe.

Jak radzisz sobie z dotrzymywaniem kroku nowym technologiom?

Osobiście czerpię wiele informacji z subskrybowanych kanałów RSS, magazynów i czasopism specjalistycznych. Lubię zajmować się tym tematem również w życiu prywatnym, ponieważ nie można lekceważyć bliskości technologii. Ponadto nie ma dobrych decyzji, jeśli istnieje tylko powierzchowna wiedza. W każdym bądź razie w przyszłości na pewno nie będziemy się nudzić w mojej dziedzinie!

Czy Ty również chciałbyś stać się częścią Soloplanu?
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy – czekamy na Państwa zgłoszenia!