20 lat udanej współpracy firmy Egger i Soloplan

Już od 2002 roku firma Egger z powodzeniem korzysta z TMS CarLo®.

Egger GesmbH www.egger.gmbh z siedzibą w Bruck an der Mur w austriackiej Styrii, jest jednym z najbardziej lojalnych klientów firmy Soloplan. Firma przetwarza rocznie 1500 bardzo specyficznych zleceń transportowych za pomocą 35 pojazdów własnych oraz licznych pojazdów firm trzecich, znajdujących się w stałej dyspozycji. Aby uzupełnić ofertę transportową i móc stawić czoła zachodzącym zmianom gospodarczym, Egger oferuje również usługi i logistykę magazynową, gospodarkę nieruchomościami oraz usługi w obszarze B2B/B2C.

Firma Egger już w 2002 roku dostrzegła potencjał tkwiący w cyfryzacji miejsc pracy i odważyła się go wykorzystać, przechodząc na system CarLo®. Ze względu na stale powiększającą się w tamtym czasie flotę pojazdów, konieczna była sprawna organizacja transportów, aby spełniać potrzeby klientów przy niewielkich zasobach kadrowych. Niezwykle ważną kwestią było przeniesienie dotychczasowej dyspozycji papierowej do jednego systemu. W tamtym czasie zlecenia były przyjmowane drogą telefoniczną oraz faksem. Dla każdego zlecenia dyspozytor wypełniał wydrukowaną wcześniej kartę z danymi, a planowanie ciężarówek i naczep odbywało się również na wydrukowanych wcześniej arkuszach i listach pomocniczych. Po zrealizowaniu transportu i odebraniu dokumentów przewozowych, prównywano odpowiednie listy i wprowadzano je ręcznie do programu rozliczeniowego w celu wystawienia faktury.

CarLo® wygrywa na wszystkich frontach.

Taka ilość odręcznych list i arkuszy jest już w tej chwili nie do pomyślenia – dziś każde zlecenie przechodzi cyfrowo przez CarLo® od samego początku, aż do końca.

„Szczególnie istotnym był dla mnie wizualny sposób prezentacji dyspozycji, nie tylko w postaci listy. Kolejnym wymogiem było to, aby wszystkie procesy – od zleceń i planowania transportu, po księgowość i statystyki – były ze sobą powiązane w taki sposób, żeby zlecenie nie musiało być wprowadzane od nowa na każdym etapie.“ mówi pan Egger, prezes firmy.

Wyniki, jakie firma Egger osiąga dzięki zastosowaniu oprogramowania CarLo®, są imponujące – jest to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu dzięki jednorazowemu tworzeniu zleceń i częściowo bezpośredniemu rozliczaniu. Ponadto niepowtarzalność zleceń dzięki ich numerom porządkowym oraz numerom tras ułatwia ich wyszukiwanie, nawet po wielu latach. Użytkownicy CarLo® korzystają z licznych zalet, chociażby dzięki przejrzystości i prostej obsłudze żmudne szkolenia nowych pracowników dawno przeszły do historii. Egger pozytywnie ocenia również zaawansowane współdziałanie z programem Outlook – tj. automatyczne generowanie wiadomości email z odpowiednim załącznikiem oszczędza dużo pracy.

Położono już kamień węgielny w ramach dalszej współpracy obu firm.

Soloplan, podobnie jak Egger GmbH, jest firmą rodzinną zarządzaną przez jej właściciela. W obu firmach następcami właścicieli będą ich synowie. Pomimo przywiązania do tradycji, również cyfryzacja jest bardzo istotnym aspektem dla spedycji Egger. Dlatego w najbliższych latach, we współpracy z firmą Soloplan, planowana jest dalsza optymalizacja pracy we wszystkich obszarach.

„Super, że Soloplan szybko i bez komplikacji rozpatruje wszelkie zapytania oraz problemy techniczne. Cieszymy się, że wprowadzając CarLo® mogliśmy opracować indywidualne rozwiązanie dla naszej firmy. Nie narzuca się użytkownikowi żadnych elementów programu, które nie są mu potrzebne. Kupujesz i płacisz otrzymując to, co jest Ci potrzebne.“, mówi pan Egger, prezes firmy.

W przyszłości system CarLo® będzie również wykorzystywany m.in. do zarządzania harmonogramem ważności zezwoleń, w celu uniknięcia tego typu list zewnętrznych. Ponadto księgowanie kosztów w systemie CarLo® ma się odbywać bezpośrednio w dyspozycji, aby już tam można było stwierdzić, czy dany pojazd przyniesie straty czy z zyski.

Procesy Soloplan na przestrzeni lat.

W przeciągu ostatnich 20 lat bardzo wiele się zmieniło. Pan Smyrek, który w 2002 r. przeprowadził instalację wraz z późniejszym szkoleniem, a obecnie jest kierownikiem działu rozwoju oprogramowania w firmie Soloplan, tak wspomina tamte czasy: „Zasadniczo nie można już porównywać dawnego CarLo® z tym dzisiejszym. Jedynie pojedyncze składniki programu, takie jak np. rozliczanie są jeszcze zbudowane w podobny sposób jak dawniej.“

W ostatnich latach firma Egger GmbH zanotowała też duży rozwój pod względem kadrowym. Syn właściciela Alexander Egger, jako wykwalifikowany spedytor, przejął całościowe zarządzanie dyspozycją i od tego czasu z wielkim sukcesem buduje wokół siebie młody, zdolny i bardzo zmotywowany zespół.

„Moi młodzi dyspozytorzy potrzebują najlepszego narzędzia wspierającego ich codzienną pracę. Możemy im zapewnić takie narzędzie dzięki nowemu CarLo® inTOUCH. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pracować z nowoczesnym i wysoce profesjonalnym oprogramowaniem. Szczególnie imponuje mi tematyka sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które wprowadza Soloplan, aby znacznie ułatwić nam codzienną pracę. W celu optymalnego wykorzystania naszego oprogramowania, regularnie uczestniczymy w szkoleniach organizowanych przez Akademię Soloplan w Kempten. Dostępne są tam najnowocześniejsze obiekty szkoleniowe i zakwaterowanie” – mówi Alexander Egger.

Obecnie instalacje są realizowane zgodnie z koncepcją Ready2Work, która została opracowana przez Soloplan. Każdy klient otrzymuje dedykowanego kierownika projektu, odpowiedzialnego za koordynację w fazie jego realizacji. Kierownik projektu jest jednocześnie główną osobą kontaktową. Plan kamieni milowych jest opracowywany wspólnie z kierownikiem projektu, a przed faktycznym terminem instalacji i szkoleń wszystkie ważne aspekty są łączone w jedną spójną, zindywidualizowaną koncepcję.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oprogramowaniu logistycznym CarLo® i jego licznych dodatkach?

Już dziś umów się na indywidualną prezentację, kontaktując się z nami mailowo info@soloplan.pl , telefonicznie: +48 32 7840 288 lub za pośrednictwem naszego czatu na stronie www.soloplan.pl