Kształcenie jako specjalista IT w zakresie integracji systemów w Soloplan

Sprzęt, oprogramowanie, struktury sieciowe, zapory ogniowe itp. Czy śledzisz i interesujesz się sposobem działania nowych technologii? Zostań codziennym bohaterem w Soloplan i rozpocznij kształcenie jako specjalista IT ds. integracji systemów, tak jak nasz stażysta Florian!

Hej Florian, jesteś uczniem pierwszego roku. Co jeszcze powinniśmy o tobie wiedzieć?

Mam 18 lat i od sześciu miesięcy kształcę się jako specjalista IT w zakresie integracji systemów. Moje hobby to głównie jazda na łyżwach.

Dlaczego wybrałeś taki kierunek nauki zawodu?

Podczas dziewięciotygodniowego stażu w firmie programistycznej mogłem poznać każdy aspekt technologii informatycznej. Szczególnie podobało mi się połączenie sprzętu i oprogramowania. Z jednej strony chciałem poznać wnętrze komputera, z drugiej strony interesuję się także konfiguracją sieci itp.

W jakich działach byłeś i jakie były twoje zadania?

Przez pierwsze pół roku poznałem nasze oprogramowanie logistyczne CarLo w dziale serwisowym. To było bardzo pomocne, ponieważ dało mi dobry wgląd w firmę i produkt. W zakresie obowiązków miałem kontakt z klientami, zarówno na infolinii, jak i po stronie klienta. Na początku trochę trudno było mi pomagać klientom przez telefon i znaleźć rozwiązania ich problemów, ale dzięki wspaniałemu wsparciu i wiedzy moich kolegów szybko się z tym uporałem. Pod koniec mojej praktyki po raz pierwszy byłem na miejscu u klienta. Wspólnie z doświadczonym pracownikiem działu serwisu mogłem skonfigurować nasze oprogramowanie logistyczne CarLo zgodnie z wymaganiami klienta.

Podczas kształcenia zawodowego jako specjalista IT ds. integracji systemów większość czasu spędzam w naszym dziale IT. Ponieważ naszym zadaniem jest wspieranie wszystkich pracowników w kwestiach i sprawach związanych z IT, moja praca tam jest niezwykle zróżnicowana. Na przykład przygotowuję zadania dla nowych pracowników, tworzę ich użytkowników na potrzeby naszej sieci, instaluję wszystkie programy i dbam o to, aby nowy kolega miał płynny start w codziennej pracy. Szczególnie podoba mi się to, że codziennie stawiane są nam nowe wyzwania, ponieważ żaden problem nie jest taki sam.

Jak obecnie wygląda dla Ciebie typowy dzień pracy?

Najpierw sprawdzam pocztę email i decyduję, czy coś trzeba zrobić w trybie pilnym. Jeśli nie ma specjalnych sytuacji awaryjnych, wykonuję przydzielone mi zadania. Podczas przerwy na lunch mam coś do jedzenia. Fajną rzeczą w Soloplan City jest to, że jest tu tak wiele opcji w porze obiadowej, od piekarzy po pizzerie. A jeśli nie chcesz jeść na zewnątrz, możesz także wybrać jedno z trzech zmieniających się codziennie menu, które firma cateringowa przywozi do firmy w porze lunchu. Część kosztów ponosi nawet Soloplan. Pod koniec dnia zawsze odbywa się krótkie spotkanie w dziale, na którym omawiamy aktualny status zadań do wykonania i planujemy nadchodzące projekty.

Jak to się stało, że wybrałeś właśnie firmę Soloplan?

Soloplan poznałem na targach praktyk w Kempten. Pracownik HR na stoisku powiedział wiele interesujących rzeczy na temat Soloplan i kierunków kształcenia zawodowego, złożyłem więc podanie o tygodniowy staż. W tym czasie poznałem wiele działów, takich jak IT, usługi i rozwój, co dało mi wgląd w różne obszary odpowiedzialności. Ponieważ tak bardzo mi się tu podobało, w końcu złożyłem podanie o kształcenie zawodowe.

Jakie przedmioty masz w szkole zawodowej?

Istnieją przedmioty związane z IT, takie jak systemy sieciowe, w których uczy się podstaw i administrowania sieciami, lub aplikacji i programowania, które dotyczą takich tematów, jak język programowania Java. Oprócz tych przedmiotów mam również przedmioty ogólne, takie jak sport, niemiecki, nauki społeczne lub angielski. Ale najbardziej lubię systemy informatyczne. Nauczyciel jest świetny i przeważnie pracujesz samodzielnie. Temat ten jest nieco bardziej wymagający, ponieważ aspekty matematyczne są bardzo zaawansowane, ale jest to również niezwykle interesujące.

Jakich porad udzieliłbyś nowemu uczniowi?

Myślę, że najważniejszą rzeczą, którą chcę przekazać każdemu nowemu uczniowi, jest to, że bardzo łatwo jest zintegrować ucznia z codziennym życiem firmowym. Naprawdę nie musisz się bać, że musisz wszystko zrozumieć od razu. Możesz bezstresowo zadawać tyle pytań ile odpowiedzi potrzebujesz.

Osobiście uważam za szczególnie fajne, że możesz skoncentrować się i produktywnie współpracować z poszczególnymi kierownikami działów, a jednocześnie możesz czuć satysfakcję ze swojej pracy. Jako uczeń nie jesteś traktowany jak „przybysz”, ale natychmiast witany z otwartymi ramionami. Soloplan jest naprawdę jak mała rodzina.

Jakie masz plany na przyszłość?

Po ukończeniu szkolenia chciałbym na stałe pracować w dziale IT w firmie Soloplan. Zauważyłem, że to właśnie dla mnie i że to świetna zabawa.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o naszych stażach? Zajrzyj na naszą stronę kariery. Tam znajdziesz wszystkie wywiady z praktykantami, którzy kształcą się na kierunkach specjalistów ds. systemów informatycznych, rozwoju aplikacji czy komunikacji marketingowej. Zobacz także naszą stronę na Facebooku lub konto na Instagramie!