Kształcenie zawodowe jako specjalista IT w Soloplan

Szukasz idealnego połączenia technologii i biznesu? Kontakt z klientem nie stanowi dla ciebie problemu? Zatem wykształcenie jako specjalista ds. systemów informatycznych w firmie Soloplan jest dla Ciebie idealne, tak jak dla naszego stażysty Nico R.!

Dzień dobry Nico, jesteś uczniem drugiego roku, co możesz nam o sobie powiedzieć?

Mam 18 lat i rozpocząłem praktykę we wrześniu 2018 r. Wolny czas lubię spędzać na boisku sportowym, spotykać się z przyjaciółmi, uprawiać sport.

Jak odbywa się twój staż zawodowy i jakie zadania podejmujesz?

W Soloplan praktykanci zmieniają działy co sześć miesięcy. Dlatego podczas mojej praktyki poznaję działy: serwisu, jakości, sprzedaży i zarządzania projektami. Poznałem również nasze oprogramowanie „CarLo”.

Uczę się aspektów technicznych, takich jak ostateczna akceptacja prac programistycznych oraz instalacja w dziale serwisu, IT i jakość oprogramowania. W innych działach, takich jak sprzedaż lub administracja, podejmuję się zadań komercyjnych, tworzę prezentacje lub analizuję statystyki. Moja praktyka zawodowa to dobre połączenie informatyki i biznesmena.

Pod koniec tego stażu będę miał wiedzę z zakresu zadań, które wykonują poszczególne zespoły i mogę się zdecydować na konkretny dział.

Obecnie pracuję w dziale sprzedaży i wspieram moich kolegów w terenie. Przygotowuję dużo prezentacji, statystyk i analiz, a nawet bywałem już na spotkaniu z klientem. Najważniejsze jest, aby przedstawić nasze oprogramowanie logistyczne CarLo i znaleźć najlepszy sposób, w jaki sposób CarLo może pomóc danemu klientowi poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Prowadzenie prezentacji jest jednym z zadań, które sprawia mi największą satysfakcję. Obecnie w imieniu Soloplan, jako stażysta reprezentuję firmę w izbie przemysłowo-handlowej IHK, rekrutuję studentów i prezentuję im zakres swojego stażu. To naprawdę świetna okazja, aby dodatkowo zdobywać doświadczenie w prezentacjach i poradach poza murami firmy. Aktualnie pracuję nad stworzeniem wewnętrznej platformy dla działu sprzedaży. Szczególną satysfakcję sprawia mi fakt, że mogę wdrażać swoje własne pomysły.

Jak w ogóle dowiedziałeś się o firmie Soloplan?

Dowiedziałem się o Soloplan poprzez dobrego znajomego, który tu pracuje. Złożyłem podanie o krótką praktykę. Podczas tygodniowej praktyki miałem okazję zapoznać się z codzienną pracą w Soloplan i szybko stało się dla mnie jasne, że chciałbym rozpocząć staż zawodowy w tej firmie.

Po odbyciu tygodniowej praktyki zostałem zaproszony na targi dla kandydatów. Najpierw przedstawiliśmy się sobie, a następnie przeprowadziliśmy mały test wiedzy. Na koniec każdy kandydat przedstawił krótką prezentację.

Potem zostałem zaproszony na spotkanie podsumowujące, które jest, że tak powiem, dniem próbnym, w którym można ponownie spojrzeć na całą firmę. Wreszcie odbyła się końcowa rozmowa, na której omówiliśmy wszystkie szczegóły dotyczące szkolenia i umowy stażu.

Chodzisz do szkoły zawodowej Kempten co trzy tygodnie. Jaki jest twój plan zajęć?

Większość moich przedmiotów dotyczy informatyki. Ponieważ jednak jestem specjalistą ds. systemów informatycznych, mam też przedmioty kierowane w kierunku komercyjnym, np. administracja i rachunkowość przedsiębiorstw. Oprócz informatyki i przedmiotów komercyjnych poruszane są również takie tematy, jak socjologia i religia.

Jak wygląda obecnie typowa codzienna praca?

Ponieważ moje szkolenie w Soloplan obejmuje część techniczną i handlową, moja codzienna praca jest bardzo zróżnicowana. Zwykle koordynuję zadania z kolegami i wspieram ich w codziennej pracy. Ciekawe są też spotkania działu, w których mogę uczestniczyć, a nawet wygłaszać własne wykłady. Wszyscy stażyści mogą również brak udział w szkoleniach produktowych i wewnętrznych. Przerwę obiadową często spędzamy razem w kawiarni roboczej czy też na tarasie na dachu budynku, to ostatniem odbywa się głównie latem. Szczególnie fajne są regularnie organizowane spotkania zespołowe po pracy – dlatego w Soloplan nigdy mi się nie nudzi.

2025: Jak będzie wyglądał twój typowy dzień pracy za pięć lat?

Moim planem na przyszłość jest zdecydowanie pozostać w firmie Soloplan! Dzięki stażowi mogłem poznać pracę we wszystkich działach – także w zakresie zapewnienia jakości oprogramowania, w wewnętrznym dziale informatycznym czy administracji. Najbardziej chciałbym pracować w dziale sprzedaży. Praca w tym zespole i umawianie spotkań w terenie sprawia mi największą satysfakcję. Najfajniejszą rzeczą byłoby, otrzymać własny obszar sprzedaży i móc opiekować się własną grupą klientów.

Co sprawia, że ​​Soloplan jest dobrą firmą do odbycia stażu czy praktyki zawodowej?

Dobra atmosfera pracy i współpraca zespołowa moich kolegów zrobiły na mnie wrażenie i przekonały mnie od samego początku. Wszyscy pracownicy przywitali mnie bardzo przyjaźnie i od razu poczułem się komfortowo. Ważna jest dla mnie także praca w firmie, która pozwala ci wziąć na siebie odpowiedzialność za wykonywane zadania. Kolejnym plusem jest to, że Soloplan jest stosunkowo młodym zespołem. Chętnie spotykamy się po pracy.

Prowadzimy także szkolenie zawodowe w innych kierunkach. Będą one prezentowane w kolejnych tygodniach. Wywiady obejmują szkolenia zawodowe na kierunkach: specjalista IT w zakresie tworzenia aplikacji, specjalista IT w zakresie integracji systemów czy pracownik komunikacji marketingowej. Zobacz także naszą stronę na

Facebooku lub Instagramie!