Studenten im Haus Soloplan

Studenci opracowują aplikację do zarządzania magazynem

Kempten – we współpracy z zajmującą się tworzeniem oprogramowania firmą Soloplan, studenci informatyki biznesowej opracowali koncepcję aplikacji, która powinna ułatwić procesy związane z zarządzaniem magazynem. Uczelnia w Kempten i dostawca oprogramowania logistycznego Soloplan ściśle współpracują od kilku lat. Soloplan gościnnie prowadzi wykłady na kierunku informatyki biznesowej i logistyki.

We współpracy z prof. dr. Stefanem Wind przeprowadzono studium przypadku dotyczące optymalizacji procesów w zarządzaniu magazynem. Zadaniem studentów było opracowanie koncepcji aplikacji, która ma służyć do optymalizacji procesów, takich jak przechowywanie i wyszukiwanie, a także relokacja towarów. Aplikacja powinna zawierać funkcję skanowania, która rejestruje wymagane numery przesyłek oraz zwrotne opakowania transportowe towarów. Kolejnym wymogiem dla aplikacji do zarządzania magazynem było generowanie inwentaryzacji oraz listy stanów magazynowych. W związku z digitalizacją nowoczesnych procesów logistycznych korzystne było opracowanie rozwiązań obejmujących funkcje i instrumenty wspomagające pracę, takie jak sterowanie głosowe, wibracje i skanowanie.

„Istnieją obszary pracy, które tym bardziej w tej dziedzinie, wymagają szczególnej dociekliwości, a także przeprowadzenia wielu prób i badań. Nawet jeśli początkowo coś nie wychodzi, to nie musi to już być powodem do zmartwień”, mówi Wolfgang Heidl, prezes firmy Soloplan o współpracy ze studentami z uczelni w Kempten.

W październiku tego roku temat został przedstawiony studentom w ramach wykładu gościnnego na uczelni. W ubiegły wtorek około 30 studentów, którzy pracowali w pięciu zespołach przy projektowaniu aplikacji, zaprezentowało swoje rozwiązania w nowej lokalizacji firmy „Soloplan City” na ulicy Illerhöhe 1.

Zespoły „Tank” i „Komplettladung” zdobyłbyły największe uznanie w oczach jury. Na zwycięzców wyzwania „IT Challenge” czeka nagroda główna – wspólny wieczór w należącej do firmy Soloplan loży VIP w obiekcie BigBOX w Kempten.