Wywiad z Michaelem o wyzwaniach na stanowisku kierownika oddziału i kierownika projektów

Jesteśmy jedną wielką rodziną“
Michael
kierownik oddziału i kierownik projektów w Dreźnie

Cześć Michael, od ilu lat jesteś w firmie Soloplan?

Pracuję w Soloplan od ponad siedmiu lat, bo zaczynałem w lipcu 2014 tutaj w Dreźnie.

W jakich działach dotąd pracowałeś i co robisz teraz?

Kiedy zaczynałem w dziale serwisu, to po jakimś czasie trafiłem do zespołu odpowiedzialnego za obsługę DHL, gdzie odpowiadałem za koordynację pracy tego zespołu. Później udało mi się przejść do zespołu zarządzania projektami, w którym pracuję od czterech lat. Moje obecne stanowisko łączę z zarządzaniem naszym oddziałem w Dreźnie.

Jak wygląda Twoja praca jako kierownik oddziału i jakie są Twoje zadania?

Moje zadania to w zasadzie wszystko, co ma związek z oddziałem w Dreźnie, czy to organizacja pracy zdalnej podczas pandemii Covid-19, szkolenia czy dokumentacja. Ponadto jestem osobą kontaktową i przedstawicielem naszego oddziału w kontaktach z siedzibą firmy w Kempten oraz z pozostałymi oddziałami. Dzięki temu moja codzienna praca jest bardzo zróżnicowana… mówiąc wprost – nie nudzę się, wręcz przeciwnie.

Co sprawia, że ​​oddział w Dreźnie jest dla Ciebie miejscem szczególnym?

Ogólnie rzecz biorąc, koleżeńskie czy wręcz niemal rodzinne relacje w Soloplan tu w Dreźnie sprawiają, że nasz oddział jest bardzo fajnym miejscem pracy. Czujemy się tu jak taka mała rodzina, każdy pomaga sobie nawzajem, często też organizujemy coś razem po pracy. Na przykład następne wydarzenie zespołowe zaplanowaliśmy już na listopad! Często po pracy wychodzimy razem coś zjeść czy spędzić wspólnie czas przy drinku. Przez wzgląd na odległość od siedziby głównej w Kempten, nasz oddział zyskuje nieco samodzielności i elastyczności… pociąga to jednak za sobą również mniejsze lub większe utrudnienia w przypadku niektórych procesów, gdy konieczna jest współpraca pomiędzy różnymi oddziałami.

Jaka jest struktura oddziału w Dreźnie??

Soloplan Dresden to praktycznie taki „mały” Soloplan Kempten. Zasadniczo w Dreźnie mamy  wszystkie działy, takie jak: serwis, rozwój oprogramowania, zarządzanie projektami i zapewnienie jakości oprogramowania, brakuje tylko działów administracyjnych (księgowość, marketing …). Dla nas bardzo korzystnym jest też fakt, że mamy wszystkich pracowników na jednym piętrze, a różne działy dostępne są w odległości kilku czy kilkunastu kroków od siebie. Nie jesteśmy też klasycznie pogrupowani według działów w budynku. Ma to tę zaletę, że jednocześnie wszyscy pracownicy są informowani o sprawach międzydziałowych, co znacznie ułatwia wiele procesów.

Podobno waszym oddziale wiele ma się zmienić w najbliższej przyszłości?

Tak, ponieważ nasz oddział czeka przeprowadzka już w czerwcu przyszłego roku. Jestem tu już na tyle długo, że to będzie już druga nasza przeprowadzka, której udało mi się doświadczyć! Nowa lokalizacja, do której przeprowadzimy się na początku lata przyszłego roku, będzie znacznie bardziej nowoczesna i dużo większa. Dojdą nam w sumie trzy sale szkoleniowe, w przeciwieństwie do jednej, którą mamy teraz. Ogólnie wszystko będzie większe i bardziej otwarte, więc naprawdę nie możemy się już doczekać tej przeprowadzki!

Co powiesz kandydatom, którzy chcieliby ubiegać się o pracę w oddziale w Dreźnie??

Zdecydowanie zapraszam do nas! Rodzinna atmosfera, koleżeństwo, szybka koordynacja wewnątrz firmy i wiele ekscytujących projektów to bez wątpienia dobre powody, aby do nas aplikować. Jesteśmy również zgranym i młodym zespołem, średnia wieku to około 30 lat.

Co najbardziej doceniasz w Soloplan jako pracodawcy?

Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej podoba mi się w Soloplan to, że jest to firma rodzinna. Ułatwia to podejmowanie decyzji, ponieważ nie ma potrzeby uzgadniania poszczególnych tematów dziesiątki razy na różnych szczeblach, co znacznie przyspiesza wiele procesów. Osobiście lubię też zmieniające się środowisko pracy z różnymi zadaniami i zagadnieniami, co daje komfort większego zróżnicowania moich obowiązków. To właśnie dlatego jestem tutaj od ponad siedmiu lat!

Czy możesz sobie wyobrazić pracę w Soloplan City w Kempten?

Kempten i Allgäu są naprawdę bardzo piękne, ale też bardzo różnią się od mojej rodzinnej Saksonii. Lubię odwiedzać Kempten, zwłaszcza że biurowiec Soloplan City, do którego wprowadziliśmy się dopiero w 2019 roku, jest naprawdę piękny. Nie przeprowadziłbym się tam jednak z powodów rodzinnych. Także dlatego, że jestem przyzwyczajony do dużego miasta ze wszystkimi jego zaletami, bez których nie mógłbym się obejść. Małym tego przykładem są długie godziny otwarcia sklepów w Dreźnie, które bardzo sobie cenię. To raczej rzadkość w znacznie mniejszym Kempten w spokojnym Allgäu.

Chciałbyś zostać częścią zespołu Soloplan?

W takim razie sprawdź nasze oferty pracy – czekamy na Twoją aplikację!