W rozmowie z Poliną, programistką w Soloplan

„Programista – zawód nie tylko dla mężczyzn!”.
Polina
programistka

Witaj Polino, pracujesz jako programistka w dziale rozwoju oprogramowania w Kempten i jesteś tam jedyną kobietą. Jak sobie z tym radzisz?

Do tej pory nie zauważyłam żadnej różnicy. Wszyscy są dla mnie zawsze niezwykle przyjaźni i nie zauważyłam, żeby koledzy traktowali mnie inaczej niż innych. Jeśli potrzebuję pomocy, zawsze otrzymuję ją od wszystkich – to bardzo dobra praca zespołowa. Na początku było to dla mnie trochę dziwne uczucie, ponieważ pochodzę z Włoch – tam są duże różnice między kobietami a mężczyznami.

Jak myślisz, dlaczego rozwój oprogramowania jest niemal wyłącznie męską domeną?

Od dłuższego czasu zadawałam sobie to pytanie. Wielu moich przyjaciół płci męskiej jest programistami, ale żadna z moich przyjaciółek nie jest. Na studiach, na naszym kierunku, były w sumie dwie kobiety. Wydaje mi się, że stereotypem jest, że programista to męski zawód – ale to nieprawda! Uważam, że jest to absolutnie wspaniały zawód, niezależnie od tego, czy wykonuje go mężczyzna, czy kobieta. Wiele osób prawdopodobnie myli tworzenie oprogramowania ze wsparciem IT i myśli, że w swojej codziennej pracy musi zajmować się składaniem komputerów i łączeniem kabli.

Studiowałeś informatykę we Włoszech. Jak trafiłaś do firmy Soloplan?

Moja rodzina mieszka w Niemczech od dłuższego czasu i kiedyś odwiedziłam Kempten w czasie świąt Bożego Narodzenia. Szczęśliwym trafem przechodziliśmy obok Berliner Platz i zobaczyłam plakat reklamowy dla nowych pracowników na budowie Soloplan City. Ponieważ już wtedy myślałam o przeprowadzce bliżej rodziny, po prostu złożyłam podanie. I tak oto w ciągu miesiąca dołączyłam do Soloplan.

Jakie są Twoje codzienne zadania jako programistki i co sprawia Ci największą przyjemność?

Bardzo lubię swoją pracę – nie mam ulubionego zadania, ale szczególnie podoba mi się różnorodność wykonywanych czynności. Obecnie zajmuję się tworzeniem platform dla różnych projektów, dla produktów Soloplan CarLo® inHUB oraz inSCAN.

Jak opisałby Pani swoją codzienną rutynę pracy?

Zwykle co dwa tygodnie spotykam się z szefem zespołu, aby odpowiedzieć na otwarte pytania lub omówić tematy, w których utknęłam. Poza tym, pracuję bardzo niezależnie i potrafię zorganizować sobie pracę w sposób, który mi najbardziej odpowiada. Jednocześnie zawsze muszę się upewnić, że jestem na bieżąco i kontynuuję swoją edukację we wszystkich dziedzinach rozwoju oprogramowania.

Co sprawia, że Soloplan jest wyjątkowy dla Ciebie jako pracodawca?

Przede wszystkim bardzo podoba mi się to, że mogę tak swobodnie organizować swoją pracę. Nikt nie mówi mi dokładnie, jak mam pracować – już to kiedyś przeżyłam. Uważam również, że zarządzanie terminami w firmie Soloplan jest bardzo dobrze zorganizowane. Nie ma terminów typu „to musi być skończone na wczoraj”, ale raczej wspólnie zastanawiamy się, ile czasu faktycznie potrzebuje dany projekt. To świetna interakcja między pracodawcą a pracownikiem.

Czy jest jakiś projekt z Twojej kariery, który szczególnie zapadł Ci w pamięć? Jeśli tak, to dlaczego?

Jest wiele projektów, z których jestem dumna (śmiech). Niedawno miałam jednak osobliwe przeżycie: zadzwonił do mnie stary klient, dla którego 20 lat temu stworzyłam program. W pierwszej chwili pomyślałam, że wykręcił zły numer – ale nie, chciał, żebym wprowadziła zmiany do jego programu. Byłam bardzo zaskoczona, że po 20 latach program jest nadal używany. Na co on odpowiedział: „No pewnie, czemu nie? Działa jak należy!” To była naprawdę wielka niespodzianka i sprawiła mi ogromną radość.

Co robisz w wolnym czasie, aby zrównoważyć swój dzień pracy?

Jestem bardzo aktywna i staram się uprawiać wiele sportów jako równowagę do pracy: Fitness, pływanie, kickboxing i jogging. W Kempten szybko poznałam też przyjaciół, z którymi chętnie wychodzę na kawę lub kolację, na wycieczki górskie, na koncerty lub do klubów. Dalsza edukacja jest dla mnie bardzo ważna również w życiu prywatnym. Obecnie uczęszczam na przykład na kurs językowy, aby podszkolić swój angielski, oraz na kurs dotyczący Big Data, ponieważ uważam, że jest to bardzo ekscytujący temat. Staram się również spędzać jak najwięcej czasu z moją rodziną.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat do pracy w Twojej branży?

Bardzo ważne jest, aby być ciekawym pracy jako programista. Powinien również być skłonny do nieszablonowego myślenia. Nie ma sensu zajmować się tymi tematami tylko powierzchownie. Z drugiej strony, elementarna jest umiejętność postawienia się w sytuacji problemu, a następnie zagłębienia się w temat w celu znalezienia rozwiązania.

Co poleciłbyś osobie, która jest zainteresowana pracą w Soloplan?

Myślę, że nie ma dobrej rady, ponieważ w Soloplan nie można zrobić nic złego. Bądź po prostu naturalny, bądź sobą – wtedy będziesz zadowolony. Nie ma sensu udawać.

Czy Ty również chciałbyś stać się częścią Soloplanu?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy – czekamy na Państwa zgłoszenia!